Aktualności Aktualności

Ćwiczenia „LAS 2017” na terenie powiatu sokólskiego

W dniu 25 lipca 2017 roku w okolicach miejscowości Lebiedzin na terenie gminy Sokółka odbyły się ćwiczenia ,,LAS 2017", które zostały zorganizowane przez Wydział Operacyjny Komendy Wojewódzkiej PSP w Białymstoku we współpracy z Nadleśnictwem Czarna Białostocka.

Zgłoszenie o pożarze lasu do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sokółce wpłynęło ze Straży Leśnej. W pierwszej kolejności na miejsce ćwiczeń były dysponowane siły i środki z terenu powiatu sokólskiego (siły PSP oraz najbliższe OSP KSRG i spoza KSRG). We współpracy ze Stanowiskiem Kierowania Podlaskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP na miejsce działań zostały zadysponowane siły i środki z terenu powiatu monieckiego. Głównym celem ćwiczeń było praktyczne sprawdzenie przygotowania i doskonalenie współdziałania sił i środków krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych podczas pożarów wielkoobszarowych lasów. Dodatkowo była to możliwość doskonalenia umiejętności dowodzenia przez kadrę dowódczą Państwowej Straży Pożarnej, praktycznego sprawdzenie możliwości dostarczania wody na duże odległości oraz oceny stanu ochrony przeciwpożarowej infrastruktury leśnej.

W ćwiczeniach udział wzięło 6 zastępów z KP PSP Sokółka, 1 zastęp z KP PSP Mońki oraz 8 zastępów OSP z powiatu sokólskiego: Rozedranka Stara, Szudziałowo, Kuźnica, Rudawka, Kamionka Stara, Korycin, Jacowlany, Janów - łącznie 16 strażaków PSP i 41 ratowników OSP, jak również pojazd gaśniczy Straży Leśnej oraz przedstawiciele Nadleśnictwa Czarna Białostocka i Leśnictw na terenie których przeprowadzono ćwiczenia.