Asset Publisher Asset Publisher

Puszcza Białowieska coraz częściej płonie

W miniony weekend strażacy walczyli z pożarem w Puszczy Białowieskiej. To kolejny pożar w Puszczy w tym roku. Po rekordowym kwietniu liczba pożarów w polskich latach stale rośnie, dotyczy to także Puszczy Białowieskiej, w której notowany jest średni i wysoki stopień zagrożenia pożarowego.

W niedzielne południe, w leśnictwie Łozice, zapaliła się ściółka leśna na powierzchni 10 arów oraz pnie drzew na wysokości 10 metrów. Dzięki szybko i sprawnie przeprowadzonej akcji gaśniczej ogień nie rozprzestrzenił się w koronach drzew.
To już kolejny pożar w Nadleśnictwie Hajnówka w przeciągu tygodnia i kolejny w tym roku w Puszczy Białowieskiej. W akcji gaśniczej wzięły udział jednostki Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Hajnówce oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Orzeszkowie, Werstoku i Mochnatem. Do gaszenia pożaru zużytych zostało 28 000 litrów wody.

Dzięki systematycznym ćwiczeniom, w które zaangażowane są wszystkie służby utrzymujemy sprawność, która pozwala szybko wykrywać i zwalczać pożary, których w Puszczy Białowieskiej jest coraz więcej – mówi Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy z Nadleśnictwa Hajnówka. Ostatni pożar pokazuje jak niebezpiecznie jest w Puszczy Białowieskiej. Wysokie temperatury, przesuszona ściółka, brak opadów, a do tego ogromna ilość martwego drewna zalegająca w Puszczy to istotne czynniki, które to istotnie zwiększają ryzyko wystąpienia pożaru. Powierzchnia Puszczy Białowieskiej to 62 000 hektarów, na których znajduje się obecnie ponad 6 751 800 ton martwego drewna (stan na koniec 2017 roku). To blisko 7 razy więcej niż w 2011 roku kiedy było go tylko 979 600 ton. Obserwowany jest bardzo duży, obecnie notowany na poziomie 589% w odniesieniu do roku 2011 – dodaje Mariusz Agiejczyk. Przy takiej pogodzie drzewo wysycha i stanowi paliwo, ogromna ilość paliwa. Nie chcę sobie nawet wyobrażać sytuacji, w której przyjdzie nam się zmierzyć z wielkopowierzchniowym pożarem w Puszczy w takich warunkach – podsumowuje nadleśniczy.

Wszystko wskazuje na to, że ten rok będzie kolejnym rekordowym rokiem w Puszczy. W 2018 roku w Puszczy Białowieskiej odnotowano 10 razy więcej pożarów niż w roku 2017 lub 2016. W tym roku strażacy walczyli z 4 pożarami, a jak pokazują kolejne tygodnie to zapewne nie koniec pożarów w Puszczy.

Rośnie liczba pożarów w Polsce, Europie i na świecie

Według szacunków Komisji Europejskiej na temat pożarów lasów w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej liczba pożarów będzie stale wzrastać. Według danych Komisji pożary w 2017 roku zniszczyły ponad 1,2 mln ha lasów i innych obszarów w Europie – to więcej niż wynosi całkowita powierzchnia Cypru. Pożary spowodowały śmierć 127 osób – osób cywilnych i strażaków – oraz straty gospodarcze w szacowanej wysokości niemal 10 mld euro. Ekstremalne warunki pogodowe wzbudzają pożary i utrudniają ich gaszenie. Ponad 90% pożarów jest wywołanych przez człowieka. Zdaniem komisarzy rosnące zagrożenie w Polsce, Europie i na świecie wymaga zdeterminowanych działań w celu ochrony, w tym większych inwestycji w gospodarkę leśną w celu zapewnienia stosowania najlepszych praktyk w całej UE. Zdaniem komisarzy pożary są coraz częstsze i mają coraz większy zasięg. W najnowszym sprawozdaniu wykazano, że istnieje wyraźna tendencja o wydłużania się okresów pożarów w porównaniu z poprzednimi latami, a obecnie pożary wybuchają również w innych porach niż suche i gorące miesiące letnie (lipiec-wrzesień). Nie inaczej jest w Polsce.

Monitorowany stopień zagrożenia pożarowego w Puszczy Białowieskiej w pierwszej połowie roku 2019

Przedstawiony poniżej wykres prezentuje wykonane pomiary i wskazania na poziom zagrożenia pożarowego. W czerwcu na 30 wykonanych pomiarów aż 28 wskazań (93,33%) dotyczyło istotnego ryzyka pożarowego -16 razy wskazano średnie zagrożenie pożarowe, a 12 razy wskazano duże zagrożenie pożarowe, co stanowi odpowiednio 53,33% i 40% wskazań. Obserwowany poziom zagrożenia w czerwcu pokazuje średnie zagrożenie z tendencją do dużego zagrożenia pożarowego
dla Puszczy Białowieskiej. Pomiary zostały wykonane metodą IBL, a zaprezentowane poniżej dane przygotowane na podstawie danych z bazy IBL (http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/).